Cejna Êzîd coşkuyla kutlandı 17.12.2005

Êzîdî.com / Bremen

Êzidi toplumunun inanciinda büyük bir öneme sahip olan "Cejna Êzid" önceki gün Êzidilerin yassadiiggii her coggrafyada cosskulu bir ssekilde kutladii. Almanya´da yassayan yaklassiik 100 bin Êzidi, hersene olduggu gibi bu senede bayramlariinii salonlarda toplu bir ssekilde kutladiilar. Almanya´niin Bremen, Celle, Hildesheim. Bielefeld, Wesel, Americh, Sulingen, Huzum ve Leer kentlerinde kutlandii.

Bremen´deki kutlama mühtessemdi

Senelerden sonra ilk kez Bremen´de Êzidilerin organize ettiggi bir kutlama gecesi düzenlendi. Bremen´in Blumenthal semtindeki yapiilan kutlamaya yaklassiik 500 kissi katiildii.saat 18:30 ´de 72 katliamiin ssehitleri aniisiina yapiilan bir dakikaliik saygii durussundan sonra, Zarokên Agir û Rojê, Qawllerden kisa bir sunuss yaptiiktan sonra, Pîr Xelef Yiildiiriim, Êzidi toplumu inancii iccinde büyük önem veren Semah Müziggi Qadîssêro ve Sserfedîne müziggi sunuldu. Konussma iccin sahneye dawet edilen Apê Xiidiir, Êzidi toplumun ülkesi olan Kürdistan´da yassanan kargassaniin bir an önce sonucclanmasiinii, kan kin ve nefretin yerine, bariiss ve kardessliggin gelmesi dileginde bulundu. Yapiilan kutlamaya gencclerin ccoggunlukta olmasii ilgi ccekiciydi. Bremen yöresinde yassayan Êzidiler tarafiindan beggeniyle dinlenen gencc sanatccii Pîr Xerbî Yiildiiriin´iin sunduggu mühtessem müzik ssöleni saat 23´e kadar sürdü
Celle´de bulunan Mala Êzidiya de yapiilan kutlamaya 300 kissinin yaniisii, Êzidi toplumunun ileri gelenleri, Celle Büyük Sehir Belediye Basskanii Martin Biermann´da haziir bulundu. Hildesheim´de yapiilan kutlamaya ise yaklassiik 400 kissi katiildii.

Americh´teki kutlamaya yoggun ilgi

Emmerich'te yapiilan bayram kutlamasii da Mala Kurda da 300 kissinin katiiliimiiyla gerçeklessti. Kutlamada, Batman Hasankeyf Belediye Basskanii Murat Ceylan ve Emmericih CDU'lu Belediye Basskanii Juhannes Dirks de haziir bulundu. Bununla birlikte Kürt kurum temsilcileri de Êzîdîleri yalniiz biirakmayarak birliktenliklerini gösterdiler. Avrupa Kürt Dernekleri Konfederasyonu (KON-KURD) Bas,kan? Ali Yiggit, PDS milletvekili ve Avrupa Parlamentosu milletvekili Fekleknas Uca da geceye katiilarak konussma yaptiilar. Konussmalarda, Kürtler arasiindaki dayaniissma ve AB yolunda ilerleyen Türkiye'de Kürtlerin haklii davalariinda iisrarlii olmalarii dile getirildi. Kutlama, Koma Ciwan ve Ozan Fehin'in müzik dinletileriyle geç saatlere kadar sürdü.

Sulingen´de Koccek ibrahim aniildii

Almanya´niin Sulingen kasabasinda geccen sene Kasiim ayiinda bir trafik kazasiinda hayatiinii kaybeden Êzidi toplumun din adamlariindan Koccek Ibrahim, kazaniin olduggu yer ziyaret edildi ve ruhan Qawller okundu. Daha sonra Sulingen´de "Cejna Êzid" dolayiisiyle bir kutlama gecesi düzenlendi. Yaklassiik 200 kissinin katiildiggii kutlama Saat 17:00´de Koccek Ibrahim ve 72 ferman ssehitleri aniina bir dakikaliik saygii durussundan sonra, yapiilan konussmalarda Koccek Ibrahim´in ülkesi ve dini iccin yapiilan ccaliissmalardan bahs edildi. Koccek Ibrahim´iin yariim kalan ccaliissmalariiniin tamamlanmasii gerektigginede dikkat ccekilerek, bunu yapacak olanlariin Koccek Ibrahim´iim dava arkadasslari, halkii ve ailesi olmasii gerektiigginede dikkat ccekildi. Daha sonra sahne Alan Koma Medya katiiliimciilara müzikli dakikalar yassattii. almanya´niin Husum kentinde gerçeklessen kutlamaya da 400 kissi katiildii. Êzidilik ve yassam tarzii? üzerine konussmalar yapiildii. Zendin müzik grubu verdiggi müzik dinletisi katiiliimciilarii cossturdu.

 

 

 

Êzîdi toplumu Çar ş ema Sor'u kutluyor


Êzîdîler, yarın kutlanacak Çarşema Sor bayramı için dünyanın dört bir yanında hazırlıklar yaptılar.êzîdilerin dini adamlarından Koçek İsmail, Nisan ayını yılın gelini olarak gördüklerini belirtti.

BEXŞİ. GÜNAY

Êzîdi inancında büyük bir yere sahip olan, Çarşema Sor bayramını dünyanın dört bir yanında yaşayan êzîdi toplumuna mensup insanlar tarafından yarın kutlanacak.

Yeni hesaba göre Nisan ayının13'den sonra gelen ilk çarşamba, (eski hesaba göre 14=1 olarak hesaplanır. Yani yeni rakama göre ayın 14'ü eski rakam göre ise ayın 1'i sayılır) Çarşema serê nisanê yani Çarşema Sor, olarak kutlanır.

Êzidilerin bu kutsal günüyle ilgili êzîdilerin dini adamlarından Koçek I.smail ile görüştük. Koçek İsmail, Nisan ayının doğanın bütün güzelliklerinin bir arada olduğu, Mezopotamya'da kışın yaşanan zor yaşam şartlarının bittiği ve yaşama şartlarının doğa tarafından yaratılan imkanlarla kolaylaştığı ve bundan dolayı yaşama sıkı sıkıya sarılmaya başlanan ayı olduğuna dikkat çekerek, şunları anlattı:

"Bundan dolayı êzîdiler Nisan ayını yılın gelini olarak görürler ve Nisan ayında asla düğün yapmazlar. êzîdilik inancında büyük bir yere sahip olan Çarşema Sor'a hitaben okunan qawlde (Qawlê afirandina cîhanê) şöyle deniyor.

Padşahê min li merkebê siware

Gerîya lê herçar yarê (herçar alîyê cihanê)

Li Lalişê sekinî û got evder heq Ware

Padşahê min got heq war û sekinî

Havên avêta bahrê bahr meyînî

Duxanek lê diçinî

Ji wê duxanê çarde tebeqê erd û ezman di nijinî

Qewl'de şöyle buyruluyor, Allah tarafından sadece su olan yer yüzüne gönderilen Allah'ın elçisi Meleki Tavus dünyanın dört tarafını geziyor. Ve Lalişa Nurani'nin yeri tespit ediliyor. Oradan dünya mayalanıyor."

Koçek İsmail, dünya mayalandıktan sonra bir sene boyunca dünyanın melekler tarafından süslendiğini söyleyerek, şöyle diyor: "Dünyanın süslenmesini ş öyle tarif edebilirim . Örneğin; gece, gündüz ve mevsimler, dört mevsim var ama her mevsimin kendine has renkleri olur. Çarşema Sor'da yumurtaların süslenmesi bundan ibarettir."

Koçek İsmail, bir sene sonunda süslenen dünyaya aynı gün Allah'ın elçisi Melekî Tavus, tarafından yer yüzüne yaşamın verildığine de dikkat çekerek, devamla şunları anlatıyor:

"êzîdilik inancında kırmızı renk, yaşam rengi olarak görülüyor. Çarşema Sor isminin anlamıda bundan ibarettir. êzîdilerde Çarşema Sor'da kanın akıtılması günahtır, asla can alınmaz. Bütün canlılar yaşama hakkına sahiptir ve asla kurban kesilmez. Bu kutsal günde Êzîdi inancına mensup insanların boyanan yumurtaların içinde kırmızı renge boyanan yumurtaların bulunması şarttır. Bu kutsal günün yemekleri yumurta, taze peynir, ve kuru pastadan (kulîçe) oluşur. Bu kutsal güne hitaben okunan Qawl'ın bir diğer sebeqasında ş öyle denilir:"

Çarşema serê Nîsanê

Hat mizgînîya îmanê

Şêxalê şemsa berdan ji zîndanê

Şêxalê şemsa kerem kir

Hate Dîwanê"

Qawl'de de anlaşıldığı gibi ölüm fermanı verildiği halde, ölüm fermanının bu kutsal güne denk düştüğü için suçu affedildi. Bugün, aynı zamanda birbirlerine karşı işlenen suçların affedilme günüdür. Kin ve nefretin yerine barış ve kardeşliğin sağlandığı gündür. Çarşema Sor'da basımbar yapılır, basımbar beyaz ve kırmızı renklerde ince ip şeklinde yapılır. Êzîdilik inancında, kırmızı ve beyaz renkler barışı ve yaşamı temsil ediyor. Basımbarın, sağlık, barış ve bereket getirdiklerine inanılır onun için çocuklar hastalanmasın diye, Çarşema Sor'da örülen ipi çocukların ellerine bağlanır.

Koçek İsmail son olarakta, "Êzidilik inancında değeri ve anlamı büyük olan Çarşema Sor'un başta Serok Abdullah Öcalan'a özgürlük ve ülkemize barışın getirmesini diliyorum. Başta Êzîdi toplumu olmak üzere bütün ateşin ve güneşin çocuklarına kutlu olsun diyorum" dedi.