şş
Mail
ÊZÎ. DUALARI
HABER
ÊZÎDÎLÎK
MULAKAT
DUYURU
ÊZÎ. BAYRAMLARI

Sağlık Köşesi İlginç Haberler Gençler ve Kadin sorunu Spor Magazin Haber Flash Haber Söyleşi

Başsayfa
Pîr Alî îçîn yakilan Çira

Midyat´ta Musülmanlar Hiristiyan Mahalesine saldirdi

MARDIN(11.02.2006)-

ANF NEWS AGENCY Haber ajansinin geçtigi habere göre.Midyat´ta yapilan karikatür protestosunda bir grup Süryani Mahallesi'ne yürümek istediği şeklinde haberi geçtikten sonra. ezidi.com olarak haberi duyar duymaz Midyat´taki Süryani derneğiyle ilişkiye geğmek istedik. derneğinin kapalı bulunmasından dolayıi, Anwert köylükerini aradik. bize verilen bilgiye göre Süryani derneğnin açmasindan korktuklarini söylediler. isminin açiklamasını istemediği kişi kendilerinin bir çok kez tehdit edildiklerinide sözlerine ekledi. ve kendilerinin can güvenliğinin tehlikede olduğunu söyledi.

Mardin'in Midyat ve Kızıiltepe Ilçeleri'nde Hz. Muhammed'in karikatürlerinin yayınlanması protesto edildi. Midyat'ta Süryanilerin bulunduğu Estel mahallesi'ne yürümek isteyen bir grup polisler tarafından durduruldu.

Mardin'in Midyat ilçesinde yapılan karikatür protestosunda, kalabalığın Estel mahallesine girmesi polisler tarafindan engellendi. Mardin'den gelen çevik kuvvet ekipleri, Midyat kesimine yürümelerine izin vermeyerek topluluğu sakinleştirmeye çaıiştı. Daha sonra Mardin Caddesi'nde sloganlarla yürüyüğe geçen topluluk, Demirdağ Oteli önüne geldiğinde emniyet görevlilerinin ikazıyla geri döndü.

Tekrar Dörtyol Kavşağı olarak bilinen yerde toplanan kalabalık, "Peygambere uzanan eller kırılsın", "Islam ülkelerine yerleştirilen kukla liderler bir bir asılacaktır", "Danimarka şaşırma, sabrımızı taşıirma", "Ey Müslüman, uyan artik, uyan gaflet uykusundan", "Kahrolsun Israil, kahrolsun Amerika" sloganlariyla tepkisini dile getirdi. Çevik Kuvvet amirinin vatandaşlarin dağilmalarini istemesi üzerine ortam gerildi. Grup daha sonra olaysiz dağildi. Bu arada, Midyat kesiminde bulunan bir grubun Estel kesimine gelmek istemesi ise polisler tarafindan engellendi.

Hastane kavşağina kadar gelen grup, Türk bayraklari ve pankartlar ile sloganlar eşliğinde tepkisini dile getirdi. Polisin dağilmalari yönündeki ihtari üzerine grup, ara sokaklara girerek yürümek istedi. Ancak emniyet, aldiği güvenlik önlemleriyle vatandaşlari sağduyuya çağirdi ve yatiştirdi.

Kiziltepe Ilçesi'nde de, Seyda Camii'nden çikan yaklaşik 500 yüz kişilik bir grup, sloganlar eşliğinde Cumhuriyet Meydani'na yürüdü. Ellerinde pankartlarla tekbir getirerek yürüyen kalabalik, tepkisini bu şekilde dile getirdikten sonra olaysiz dağildi.