SERRUPEL
NUÇE
DENGÊ ÊZÎDXAN
SPORT
HEVPEYVÎN
AGAHDARÎ
ÊZÎDATÎ
WARÊN ÊZÎDÎYA
ÇAND û HUNER
LÊKOLÎN
NAVDARÊN ÊZÎDÎ
TURIK (LÎNK)
www.ezidi.de
www.ezidi.eu
www.bexsi.de
 

Tekilî (Kontakt

WEBHOSTING
HUNERMENDÊN ÊZÎDÎ
NIVÎSKAR
PASIN (REKLAM)
 

Bunlarda kim? 

Gulan 2007

Mihema Reşan / Musil / Irak

Êzîdxan´ın kalbî Musil´dan Navenda Nuçên Êzîdxan NNÊ okurlarına, kardeşlik duygusuyla dolu selamlarımı yoluyorum. Değerli okurlar, Êzîdîlerin tarihini az veya çok biliyoruz, ne gibi kanlı katliamlar, soygunlar, talan edilen yurtları ve bunların defalarca tekrarlanmaları ve Êzidi toplumunun bunları yaşamalarına tek neden olanin inançlarıda olduğunuda biliyoruz.

Îlginç olan, bunları Êzîdî toplumuna yaşatanların bu inançtan ayrılanların olmasıdır. Şimdiye kadar 72 ferman değil yüzlerce küçük veya büyük çaplı katliamlar yaşamıştır Êzidi toplumu. Bu yaşanan katliamların 95% islamiyeti kabul eden Kürtler tarafından gerçekleştirilmiştir (daha önce bütün Kürtler Êzidi inancına mensuptu)

Yaşanan her katliam öncesi, Êzidi toplumuna mensup insanların ihaneti olmuştur. Önce Êzidilik inancından çıkmışlar, daha sonrada islamiyet adına diğer islamiyeti kabul eden Kürtlerle bir olup Êzidi toplumuna saldırmişlar. Bu son süreçte yaşananlar, tarihte yaşananların aynısına benziyor ve bu yaşananların 73´cü katliam öncesi olduğundan kuşku duyuyorum açıkçası.

Özelikle Irak´ta aylardır Êzidi toplumuna yönelik, süren kirli beyinlerin ve kaleş yüzlerin hayin saldırılarını ve katliamlarınıi yakından takip eden biri olarak, Êzidi toplumuna karşı yürütülen kaleş ve hayin saldırıların arkasında bu güçlerin olduğunu açık bir şekilde görüyoruz ve bunlara çanak tutan satılık Êzidilerde az değil. Avrupa´daki durumda bundan farklı değildir. Örneğin; müsülman Kürtler Şêxan´daki Êzidilere saldırırken, benim gözüm, sadece benim gözüm değil Irak´ta yaşayan yüzbinlerce Êzîdînin gözü Avrupa´da yaşayan Êzîdîlerin üzerine çevrilmişti.

Bu olaylar karşısında, Avrupayı salayacaklarına inaniyorduk. Ama bu hayin saldırılar karşısında Êzidi toplumuna mensup kurumların sesiz kalması, bu kurumlara, karşı varolan güven sarsıldı. Gerçeği söylesem ben şahsen Êzidi toplumuna mensup kurumların birşey yapacaklarına pekte inanmiyordum. Çünkü bu kurumlar ile ilgili Bexşi Günay kardeşimin yazı ve yorumlarını okumuştum.

Ama Musil katliamindan sonra, Avrupa´nın başkenti Brüksel´de yapılan Miting gündeme geldiğinde ve organize ile ilgili ilanlar okuduğumda umutlanmıştım.

Ama miting öncesi akşamında K TV´de yayinlanan bir programı izlediğimde ve Êzidi kurumların temsilcileri olduğunu idia edenleri dinlediğimde, hem çok üzüldüm hemde çok sevindim. Üzülmemin nedeni yine tarih sahnesi tekrarlanmıştı, ihanet tohumları Êzidi toplumunun içine ekiliyordu. Sevincimin nedeni ise, bu ihanetçiler ile satılıkların maskeleri düşmüştü.

Bunların bazılarını tanıyordum, çünkü daha önce Êzidi kurumları adına çok kez Êzîdxana gelmişlerdi ve onların nasıl rahat satın alındığına, yakından tanıklık etmiştim.

Bunların çoğunun isimleri, kardeşim Êzidi Mirza ile birlikte hazırladığımız hayinler ve satılıklar listesinde vardır. Onun için bunların nasıl rahat satın alınacağını tahmin etmiştim.

Bu kişiler, TV ekranlarında, neler söylüyorlardı? “Yapılacak mitinge katılanlar Êzidi değiler, bu mitinge katılanlar Kurdistanli kurum ve kuruluşlarına karşılar, bu miting Êzidi toplumunun çikarına değil, onun için biz bu mitinge katılmıyoruz.” Ve daha çok şey söylediler.

Onların söylediklerini hayretler içinde izliyor ve dinliyordum. Ve kendi kendime sordum bunlarda kim?

Şayet onların içinde tanıdıklarım olmasaydı, onların Êzidi olduğuna inanmazdım.

Çünkü bir kaç hafta önce 24 savunmasız ve suçsuz Êzidi Musil´de 2 kişide Şêxan´de canica katedilmişti ve bu katliamı protesto etmek için yüzlerce Êzîdî, yüzlerce KM giderek hatta bazıları binlerce KM giderek, bununla birlikte toplumuna olan bağlılıklarını göstermek için gideceklerdi, şayet bu TV ekranlarına çikanlar Êzidi olsaydı bu fedekar insanlara Êzidi değiler demezlerdi.

Pekî bu kadar fedekarlik yapan, inancına ve toplumuna bağlı olan bu insanlar Êzidi değilde,

bu senelerdir Êzidi toplumuna karşı kin ve nefretle dolu olan insanların yanında yer alan ve Êzidi toplumunun oluşturduüu bütün olumlu gelişmelere engel olan, hayinlerin başını çekenler ve inancina ve toplumuna bağlı olan temiz insanların emekleriyle inşa edilen Êzidi evlerini ihanetçiler yuvasına çevirenlermi Êzidi??

Dilerim, kardeşim Êzidi Mirza ile birlikte hazırladığımız 48 kendini satan ve ihanetçilerin isim listesini NNÊ yayınlar.

Biz Tawisî Melek adına yemîn ediyoruz, çalişmalarımız, temiz bir kalp ve ruhla aralıksız olarak Êzidi toplumu için devam edilecektir.

Yurt içinde veya yurtdışında olan bütün şerefli ve hasiyetli Êzidilerden isteğimiz ve dileğimiz bu ihanetçilere alet olmamaları ve onların etrafından uzaklaşmaları. Şerefli ve hasiyetli kişilerden oluşan bir birliğin oluşmasıdır.

Özelikle Êzidi gençlere çagrımız, şayet imkanları varsa imdatımıza yetişsinler. Şayet gelemiyorlarsa, Evrupada yaşayan Êzidilik inancına ve toplumuna yönelik yoketme oyunlarına musade etmesinler.

Bir çağrı ve uyarımızda, Êzidi Evlerini ihanet yuvasına çevırenler, iyi bilsinler ki, er veya geç onlardan hesap sorulacaktır.

Tekrar Êzidxan´dan kardeşlik duygulariyla dolu selamlarımızı, Tawisî Melek´in Kevmine yoluyoruz ve „Dengê Êzidxan“ gazetesi bütün Êzidxanlılara kutlu olsun......!!!!

Bu yazının Kürtçesini okumak için burayı tıklayınız>>>>

Not: bu yazı Kürtçe´den NNÊ´de Edîtörü tarafından Türkçeye çevrilmiştir..

© Mafê weşanê tenê ê Rojanama Dengê Êzîdxan û malperê ezidi.com,de.eu ye